20 درصد نیاز جوجه را تامین خواهیم کرد


سلحشور دربازدید هیات عالی رتبه مدیران دستگاههای اجرایی خراسان رضوی :
20 درصد نیاز جوجه را تامین خواهیم کرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی استان از بخشهای مختلف کارخانجات گروه توسعه اقتصادی گهر بازدید کردند .
به گزارش روابط عمومی و بین الملل گروه توسعه اقتصادی گهر ، معاونین و مدیران استانداری خراسان رضوی، مدیر کل و معاونین سازمان جهاد کشاورزی ، مدیران شرکت پشتیبانی امور دام ،سازمان تعزیرات حکومتی، تامین اجتماعی و بانک‌ها از کارخانه های گهر دانه شرق ، گهر مکمل و گهر آبزیان بازدید و از نزدیک در جریان دستاوردهای هلدینگ گهر قرار گرفتند .
در این بازدید دکتر حسن نوری زاده معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در سخنانی با اشاره به اهمیت رونق تولید برای تامین امنیت غذایی اظهارداشت: با تلاش مدیران گروه توسعه اقتصادی گهر، شاهد سرمایه گذاری سنگین بخش خصوصی و اجرای پروژه های متعدد برای استقلال اقتصادی و امنیت غذایی هستیم که به نوبه خودم از این تلاشها صمیانه قدردانی می کنم و آماده هرگونه پشتیبانی لازم هستیم .
وی افزود: موضوع امنیت غذایی ، یک راهبرد مهم کشور است و خوشبختانه گروه توسعه اقتصادی گهر گام های مهمی برای این مهم برداشته است .
وی اظهارداشت : امروزه منظور از امنیت غذایی تأمین غذا نیست؛ بلکه منظور از امنیت غذایی تأمین غذای سالم، کافی و مقوّی برای همه مردم است که در نهایت کل ارکان امنیت غذایی باید دارای ثبات در کوتاه‌مدت و پایداری در بلندمدت باشد.
در این نشست احمد سلحشور ریاست گروه توسعه اقتصادی گهر نیز با ارایه گزارش جامعی از اقدامات متنوع این گروه برای توسعه تولید اظهارداشت : این گروه با اجرای پروژه های مختلف تلاش می کند تا به سهم خود بستر توسعه پایدار صنعت دامپروری را فراهم کند .
وی با اشاره تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی و ضرورت جلوگیری از خام‌فروشی محصولات تصریح کرد: در کنار تولید باید زنجیره تکمیلی و تبدیلی محصولات کشاورزی در همه حوزه‌ها به ویژه انواع گوشت ایجاد و توسعه یابند تا ارزش افزوده محصول و به تبع آن، درآمد تولیدکنندگان و کشاورزان افزایش یابد. بدون تکمیل زنجیره تولیدات کشاورزی، این بخش به سوددهی لازم نخواهد رسید؛ ضمن آنکه اشتغال مولد و جنبی نیز در این بخش شکل نمی‌گیرد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، امور دام و طیور و صنایع وابسته اتاق بازرگانی مشهد در ادامه تصریح کرد : در راستای رفع مشکلات تامین نهاده‌های دامی، پیشنهاداتی در جلسات متعدد اتاق بازرگانی مشهد با استانداری و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط مطرح گردید که شکل‌گیری کنسرسیومی با هدف ایجاد زنجیره تامین نهاده‌های دامی در استان یکی از آن پیشنهادات بود. با تشکیل کنسرسیوم مذکور، شرکت‌های استانی امکان واردات و تامین بخشی از نیاز این خطه به نهاده‌های دامی را خواهند داشت.
وی افزود: نهاده خوراک دام و طیور وابسته به واردات است و تامین و ورود آن‌ها به کشور در این سال‌ها در انحصار چند شرکت محدود بوده و همین امر به یک چالش برای صنایع وابسته به این بخش تبدیل شده است؛ لذا امیدواریم در ایجاد این کسنرسیوم تسریع شود.
سلحشور در ادامه با اشاره به ایجاد سه مزرعه پیشرفته توسط شرکت گهر ماکیان گفت : با بهره برداري از سه مزرعه گهر ماکیان ایرانیان رکورد تولید جوجه شکسته می‌شود و انشاالله 20 درصد نیاز استان به جوجه یک روزه با کیفیت راتامین خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه جوجه یکروزه سالم نقطه آغازین عملکرد خوب گله ای است که پتانسیل تبدیل شدن به یک مرغ گوشتی، تخمگذار و مادر را دارد ، ادامه داد : با توجه به این مساله، کیفیت جوجه یکروزه در صنعت طیور حایز اهمیت می باشد چرا که جوجه با کیفیت بالا درصد تلفات و حذفی کمتری در هفته اول و در طول دوره پرورش خواهد داشت و در نتیجه جوجه با کیفیت بالا دارای عملکرد بهتری خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به سرمایه گذاری دو همتی این گروه در پروژه عظیم گهر آبزیان تصریح کرد : این پروژه علاوه بر تامین نیازهای داخلی به انواع محصولات ، برای کشور ارز آور خواهد بود .
در این نشست غلامرضا قنبری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم با ارائه گزارشی از وضعیت تولید مرغ گوشتی، مرغ تخم‌گذار و مرغ مادر در استان توضیح داد: توسعه زنجیره ها سیاست راهبردی این سازمان است و تاکنون 15 زنجیره مرغ گوشتی و تخم گذار در استان ایجاد شده و جوجه ریزی نیز به مرز 10 میلیون قطعه رسیده است .
وی با اشاره به فعالیت 110 کارخانه خوراک دام ، طیور و آبزیان فعال در استان اضافه کرد : در این حوزه یک میلیون تن ظرفیت مازاد در استان داریم .

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *