رئیس گروه توسعه اقتصادی گهر بیان کرد : چالش انحصارگری در واردات نهاده‌های دامی به کشور


🔵 رئیس گروه توسعه اقتصادی گهر بیان کرد : چالش انحصارگری در واردات نهاده‌های دامی به کشور

🔸در یکی دیگر از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی با عنوان «یکشنبه‌های اقتصادی»، راهکارهای تسهیل در تامین نیاز واحدهای تولید خوراک دام به نهاده‌های دامی، امکان‌سنجی واردات این محصولات از کشورهای آسیای میانه، توانایی شرکت‌های خراسانی در بحث تولید خوراک دام، ضرورت کمک به واردات مستقل این نهاده‌ها و لزوم رفع موانع پیش‌رو، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل گروه توسعه اقتصادی گهر «محمدرضا توکلی‌زاده»، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در ابتدای این جلسه از ظرفیت کارخانجات خوراک دام و طیور خراسان رضوی و در عین حال، استمرار مشکلات این کارخانجات در تامین نهاده‌های دامی طی سالیان اخیر سخن گفت و اظهار داشت: با توجه به وجود ظرفیت‌های خالی چشمگیر در واحدهای فرآوری خوراک دام و طیور در سطح استان، باید ظرفیت شرکت‌های این خطه برای واردات مستقل مواد اولیه و نهاده‌ها دام و طیور مورد بررسی و توجه قرار بگیرد. باور داریم تحقق این مهم می‌تواند به تأمین نیازهای موجود، کاهش هزینه‌ها در این بخش و تکمیل ظرفیت و ارتقای بهره‌وری خط تولید واحدهای فرآوری بیانجامد.
او در این رابطه خواستار همگرایی نهادهای دولتی متولی با تشکل‌های تخصصی در بخش خصوصی شد.
🔹رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به فعالیت تعداد زیادی از کارخانجات خوراک دام در این استان و اهمیتی که این موضوع برای حفظ امنیت غذایی جامعه دارد، درخواست داریم تا پیگیری مشکلات فعالان این حوزه در اولویت قرار بگیرد و در این مسیر باید از نظرات بخش خصوصی متولی در خصوص واردات مستقیم نهاده‌ها، مبادی تامین محصولات این حوزه و نحوه رفع موانع در بخش حمل آن‌ها نیز مدنظر قرار بگیرد.
🔹ابوالفضل چمندی»، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست اظهار کرد: طبق برآوردها، نیاز استان به واردات نهاده‌های دامی حدود 100 میلیون دلار در ماه برآورد شده که شامل حدود 40 هزار تن سویا و حدود 80 هزار تن ذرت و جو و همچنین سایر مکمل‌ها می‌شود. در راستای تامین نیاز استان، تاکنون مکاتبات زیادی با دفتر ریاست جمهوری و وزارتخانه‌ها داشته‌ایم و امیدواریم بتوانیم برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استان در این عرصه گام برداریم.وی ادامه داد: با توجه به نیاز کارخانه‌جات خوراک دام استان و رویکرد دولت در زمینه گسترش روابط تجاری با روسیه و سایر کشورهای آسیای میانه، واردات مستقیم نهاده‌های دامی از این کشورها جهت تأمین نیاز کارخانه‌جات استان مدنظر قرار گرفته است.

🔹«احمد سلحشور»، عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون کشاورزی، امور دام و طیور و صنایع وابسته اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این جلسه با بیان اینکه تامین نهاده‌های دامی یکی از دغدغه‌های بزرگ کشور است، اظهار کرد: تنها در خراسان رضوی با کمبود نهاده‌های دامی مواجه نیستیم، بلکه این موضوعی است که کل کشور به آن دچار است.
وی مشکل تامین ارز را به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات و تنگناهایی برشمرد که در حوزه تامین نهاده‌های دامی وجود دارد و از انحصارگری تعداد محدودی شرکت در کشور در عرصه واردات نهاده‌های دامی انتقاد کرد.
🔹سلحشور خاطرنشان کرد: برخی از این شرکت‌ها قدرت و اعتباری بیش از دولت در واردات یافته‌اند و خریدهای دولتی نیز توسط این شرکت‌ها انجام می‌شود. کار عقلایی در این خصوص این بود که به جای یک یا دو شرکت، چندین شرکت واردات نهاده‌های دامی به کشور را انجام می‌دادند تا از انحصارگری جلوگیری گردد.
🔹وی اذعان کرد: متاسفانه این شرایط موجب واردات نهاده‌های دامی نامرغوب به کشور شده است و تداوم این رویه به از بین رفتن منابع مالی کشور و به خطر افتادن سلامت مردم منجر می‌شود. با این حال می‌توان با استفاده از ظرفیت کارخانه‌جات فرآوری خوراک دام و طیور، کیفیت این نهاده‌ها را افزایش داد.
🔹رئیس کمیسیون کشاورزی، امور دام و طیور و صنایع وابسته اتاق بازرگانی مشهد افزود: با وجود اینکه 800 کارخانه فرآوری نهاده در سطح کشور با تکنولوژی بالا ایجاد شده؛ اما مشاهده می‌شود که بعضاً نهاده‌ها به صورت خام به دامدار و مرغ‌دار تحویل داده می‌شود.
🔹وی در خصوص طرح واردات نهاده‌های دامی توسط شرکت‌های بومی برای تأمین نیاز استان، گفت: در این زمینه با دو مشکل اساسی تأمین ارز و الزام به فروش نهاده‌های وارد شده در سامانه بازارگاه مواجه‌ هستیم. در صورت رفع این مشکلات از طریق بانک مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی، امکان واردات از روسیه و کشورهای آسیا به استان فراهم است.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *