گزارشی از این روزهای بازار مرغ گوشتی

افزایش جوجه ریزی ، رونق صادرات ، زیان مرغداران

تاریخ انتشار: 30 خرداد 1403

گزارشی از این روزهای بازار مرغ گوشتی
افزایش جوجه ریزی ، رونق صادرات ، زیان مرغداران

همزمان با افزایش جوجه ریزی ، صادرات مرغ ایرانی نیز رونق گرفته است .
در این باره مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: بنابر آمار از ابتدای سال ۶ هزار و ۳۰۰ تن مرغ از طریق اتحادیه و زنجیره‌ها به بازارهای هدف صادر شده است.
محمدعلی کمالی سروستانی، گفت: با توجه به پیشی گرفتن روند عرضه در برابر تقاضا، مرغ زنده کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود که براین اساس مرغداران در وضعیت سود قرار ندارند.
به گفته او، بنابر سیاست اخیر وزارت جهاد مبنی بر افزایش روند جوجه ریزی ها در تلاشیم تا بخشی از تولید مرغ را صادر کنیم چراکه ذخایر پشتیبانی از محل تولید داخل تامین است.
کمالی سروستانی از افزایش ۳۵ درصدی تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: بنابر آمار در فروردین ۱۳۷ میلیون قطعه، اردیبهشت ۱۵۵ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفت و در خرداد ماه پیش بینی می شود که جوجه ریزی به ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون قطعه برسد که از این محل بیش از ۲۵۰ هزار تن مرغ تولید می شود.
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی صادرات مرغ را راهکار اساسی ایجاد تناسب و توازن عرضه و تقاضا دانست و افزود: صادرات مدون مرغ به بازارهای هدف باید در دستور کار قرار بگیرد به طوریکه امر صادرات تنظیم کننده بازار داخل باشد و شرایط به گونه ای نباشد که مصرف داخل تنظیم کننده صادرات باشد.
او با بیان اینکه مجوزهای صادرات کمتر از یک درصد تولید را شامل می شود، گفت: صادرات مرغ باید به گونه ای باشد که از لحاظ قیمت و کیفیت قابل رقابت با رقبا داشته باشیم، در غیراین صورت نباید بیش از مصرف داخل تولید داشته باشیم.
کمالی ادامه داد: براساس برنامه صورت گرفته بدنبال آن هستیم که ماهانه ۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی به امر صادرات تخصیص یابد.
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی متوسط قیمت صادراتی مرغ ایران در عراق را ۱.۸ تا ۲.۳ دلار اعلام کرد و گفت: بنابر آمار از ابتدای سال ۴ هزار و ۳۰۰ تن مرغ از طریق اتحادیه و ۲ هزار تن توسط زنجیره ها صادر شده است.
در همین حال مرکز اطلاع رسانی طیور ایران به نقل از نایب رئیس اتحادیه مرغداران اعلام کرد : بر اساس برآورد‌های صورت گرفته جوجه‌ریزی خرداد بالای ۱۴۰ میلیون قطعه خواهد بود.
سید صدرالدین عظیمی گفت: با توجه به حجم بالای تولید و کاهش تقاضا ، قیمت مرغ زنده روند نزولی به خود گرفته که این امر منجر به زیان مرغداران شده است.
عظیمی ادامه داد: براساس برآورد‌های صورت گرفته جوجه ریزی خرداد بالای ۱۴۰ میلیون قطعه خواهد بود که براین اساس نه تنها مشکلی در تامین و تولید نداریم، بلکه برای مازاد عرضه در راستای کاهش زیان مرغداران باید تدابیری اتخاذ شود.
نایب رئیس اتحادیه مرغداران خرید حمایتی مرغ را راهکار موقتی تنظیم بازار دانست و افزود: با توجه به آنکه پشتیبانی امور دام در مقطعی به سبب نزدیک شدن به تاریخ انقضا مرغ‌های ذخیره شده ناچار به عرضه در بازار است، از این رو صادرات تنها راهکار حمایتی از مرغداران است که زیرساخت‌های آن باید ایجاد شود چراکه در برخی استان‌ها امکان دپوی مرغ هم وجود ندارد.
عظیمی با بیان اینکه پتانسیل تولید ۳.۵ میلیون تن مرغ در کشور وجود دارد، گفت: با احتساب سرانه مصرف سالانه ۲.۵ میلیون تن مرغ مورد نیاز کشور است و امسال به سبب سیاست وزارت جهاد مبنی بر افزایش حجم جوجه ریزی‌ها پیش بینی می‌شود که تولید مرغ تا پایان سال به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتن تا ۳ میلیون تن برسد