حذف تعرفه‌های صادراتی مرغ و تخم‌مرغ

تاریخ انتشار:7 خرداد 1401

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حذف تعرفه‌های صادراتی مرغ و تخم مرغ انجام شده است تا تولید مازاد بر نیاز روزانه و ذخیره کشور به بازارهای صادراتی هدایت شود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسین دماوندی‌نژاد درباره تشریح اقدامات حمایتی از تولیدکنندگان صنعت طیور، اظهار کرد: همچنین تامین نهاده مدت‌دار با عقد قراردادهایی برای تولید گوشت مرغ مرتبط با جوجه یکروزه و برای گله‌های پشتیبان در اختیار پرورش دهندگان قرار داده می‌شود تا در زمان مقتضی تولید را هدایت و در آینده با دولت تسویه کنند.

وی در تشریح اقدامات وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: در بخش صنعت طیور تولید تخم‌مرغ و گوشت مرغ وجود دارد و برنامه‌ریزی برای یک کمیته تخصصی و فنی متشکل از اتحادیه مرکزی مرغداران تخم‌گذار میهن و تعدادی از معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی در جهت تعیین هفتگی قیمت تخم‌مرغ تشکیل شده است.

این مقام مسوول ادامه داد: این کمیته به منظور خرید مازاد تخم‌مرغ و نگهداری در سردخانه‌های مورد نظر شکل گرفته است.

دماوندی‌نژاد تصریح کرد: از چهارشنبه هفته گذشته کمیته تخصصی و فنی برای برنامه‌ریزی تخم‌مرغ مازاد شکل گرفته و براساس نرخ مصوب با هماهنگی نماینده تشکل مربوطه انجام می‌شود و در این راستا تخم‌مرغ مازاد از بازار خریداری می‌شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: در تولید جوجه یک روزه نیز هر هفته تعدادی جوجه‌های یک روزه گوشتی تولید می‌شود و باید در فضای پرورش قرار گیرد و بر این اساس شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تولید قراردادی با مرغداران را در دستور کار خود قرار داده است.

وی یادآور شد: به تعداد جوجه دریافت شده مرغداران نهاده مدت‌دار را از شرکت پشتیبانی امور دام تحویل گرفته و مبادرت به تولید می‌کنند، البته در مقطعی که محصول به دست می‌آید تولیدکننده مختار است که محصولش را به بازار عرضه کند و یا شرکت پشتیبانی امور دام کشور با نرخ مصوب مرغ تولیدی را خریداری می‌کند.

دماوندی‌نژاد با تاکید بر حذف تعرفه صادراتی تخم‌مرغ و گوشت مرغ، گفت: در صورتی که ذخایر کشور در حد کفایت قرار گیرد مازاد تولید به سمت بازارهای منطقه هدایت می‌شود.

معاون وزیر در امور تولیدات دامی در بخش دیگری از سخنان خود به گله‌های پوشش دهنده جوجه‌های یک روزه (گله‌های اجداد) اشاره کرد و یادآور شد: در بعد تولید جوجه یکروزه تخم‌گذار و جوجه یکروزه گوشتی که از نظر ما گله‌های پشتیبان هستند؛ برای آنها یک برنامه کاملی تدارک دیده شده و از امروز ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: پرورش دهندگان این طیور می‌توانند با دریافت دان مدت‌دار و خرید اعتباری از شرکت پشتیبانی امور دام کشور تسهیلات لازم را در جهت ادامه تولید و در بعد نیاز تغذیه‌ای گله‌های تحت پوشش انجام دهند تا نگرانی در تولید جوجه یک روزه برای تولیدکنندگان آن‌ها وجود نداشته باشد